Wyobraźnia a skuteczne odchudzanie

rozgrzewka-wizualizacjaWyobraźnia może być potężnym narzędziem pomocnym w skutecznym odchudzaniu. Chcemy tego, czy nie, ma ona wpływ na nasze myślenie, i zawsze nam towarzyszy. A jej rezultatem jest działanie lub określona reakcja na różne wydarzenia.

Nasze działania w realnym świecie wydarzają się najpierw w naszej wyobraźni. To w myślach układamy sobie plan, przewidujemy sytuacje, przygotowujemy się do pokonania pojawiających się barier.

Wyobrażanie sobie sytuacji przygotowuje organizm do działania

Reakcja fizjologiczną organizmu wtedy jest taka sama, jaka miałaby miejsce w rzeczywistej sytuacji. Twoje serce zaczyna inaczej pracować, zmienia się ciśnienie i tętno. Skóra inaczej przewodzi impulsy elektryczne. Jednym słowem organizm przygotowuje się na nadchodzące wydarzenie.

A przecież to ‘tylko nasza wyobraźnia’…

Kto z nas ma tremę przed wystąpieniami publicznymi, przed kamerą? A czy pamiętasz ostatni trudny egzamin? A kiedy ostatnio zastanawiałeś się, jak przeprowadzić remont w domu? Jak zorganizować spotkanie rodzinne? Jak rozwiązać problem w relacji z drugą osobą?

Cele wizualizacji

Naukowcom łatwo było znaleźć szereg zastosowań dla świadomie kierowanej wyobraźni. W życiu na każdym polu jest wystarczająco wiele trudnych wyzwań. Przez wizualizację naszych działań możemy:

  • Stać się ludźmi działającymi z większą konsekwencją niż dotąd,
  • Zwiększyć wytrwałość, łatwiej pokonywać nasze wewnętrzne bariery,
  • Stać się bardziej efektywnym.

Ćwiczenia z wizualizacją z powodzeniem stosuje się na sportowcach. Dotarcie do uczestnictwa w mistrzostwach świata i bicie rekordów to nie tylko efekt treningu ciała. Sfera myśli odgrywa tu chyba kluczową rolę.

Bardzo ciekawe są też efekty leczenia chorób immunozależnych, gdzie oprócz terapii lekami stosuje się wizualizację.

Wizualizacja – badania na sportowcach

Simonton opracował metodę dającą wyniki przekraczające najśmielsze oczekiwania. Sportowcy przeprowadzają mentalną symulację treningu, w wyobraźni tworzą kadry każdego możliwego wariantu wydarzenia i swoją reakcję na pojawiającą się barierę. Daje to rezultaty o wiele lepsze, niż mają ich koledzy trenujący wyłącznie w warunkach rzeczywistych.

Simonton miał też niezwykłe pozytywne rezultaty w terapii osób chorych na raka.

To oznacza, że wizualizacja jest pomocna w skutecznym odchudzaniu.

Badania na osobach chcących schudnąć

Dawały bardzo dobre rezultaty. Jest jednak kluczowy warunek stanowiący o skuteczności wizualizacji.

Należy wyobrażać sobie działania podjęte krok po kroku w celu schudnięcia, a nie tylko końcowy rezultat.

Przeprowadzono badania na warszawskich studentkach, które chciały schudnąć. Kobiety podzielono na trzy grupy.

1 grupa: miała systematycznie, codziennie wyobrażać sobie konkretne czynności związane z odchudzaniem. Wybieranie właściwych produktów w sklepie, w tym w większości warzywa i owoce. Przygotowywanie i jedzenie zdrowych posiłków. Wyobrażanie sobie wykonywania konkretnych ćwiczeń fizycznych oraz odmawiania sobie słodyczy.

2 grupa: wyobrażała sobie, że już schudła i ten wspaniały rezultat budził zdumienie znajomych. Należało sobie wyobrażać bardzo realistycznie reakcję znajomych na przyjęciu komentujących piękną sylwetkę, szczupłą talię i sukienkę w rozmiarze 36.

3 grupa kontrolna nie przeprowadzała żadnych ćwiczeń z wizualizacji.

Efekty eksperymentu były następujące: kobiety z pierwszej grupy schudły średnio o cztery kg w okresie pięciu tygodni. Nie miało znaczenia wyobrażanie sobie sytuacji negatywnej: jak bardzo mogę przytyć, jeśli nie zacznę prowadzić zdrowego trybu życia.

Grupa druga schudła tylko nieznacznie, podobnie jak grupa kontrolna.

Wniosek: dużo lepsze rezultaty osiąga się wyobrażając sobie podjęte działania, kolejne kroki ku osiągnięciu celu. Wcale nie pomaga wyobrażanie sobie oczekiwanego efektu końcowego. A wręcz jest to przeszkodą, ponieważ przez myślenie o rezultacie odwlekamy działanie i realizację poszczególnych etapów zmierzających do osiągnięcia oczekiwanego celu.

Zdajmy sobie sprawę, że wizualizacja jest bardzo ważna i może być ogromnie pomocna w odchudzaniu. Starożytna mądrość głosi: jak kto myśli w swoim sercu, takim jest. Myślenie: „mogę to osiągnąć” i wiara w siebie są bardzo ważne, ale nie możemy na tym poprzestać.

Ale jeśli chcę schudnąć, samo pozytywne myślenie nie wystarczy, trzeba działać, aby osiągnąć pozytywne rezultaty. Ale marzenia mogą nam skutecznie pomóc, gdy myślimy o działaniach i ćwiczymy je najpierw w wyobraźni. To świetnie pobudza do konkretnego działania.

 

Efektywne odchudzanie to nie jest cel, jaki można osiągnąć za jednym zamachem. Jest to zdecydowanie droga ‘krok po kroku’, gdzie dopiero codziennie wykonane, choćby małe działanie składa się na mniej lub bardziej spektakularny, ale rzeczywisty i mierzalny wynik.