Marzenia – zacznij je wreszcie realizować

odchudzanie-skutecznie-spelniaj-marzenia

Foto: Lieven Volckaert – Belgium

‘Czas wziąć życie w swoje ręce i spełniać marzenia’. Tyle razy już to słyszałam i zawsze przyznaję rację. Ale teraz będę więcej myśleć o sobie i zmianach których tak naprawdę chcę. Czas wreszcie realizować marzenia, których spełnienie wydawało mi się odległe, odkładałam je na potem albo przekonywałam siebie, że bez ich spełnienia też można żyć.

Chwila relaksu i wykonałam ćwiczenie, którego opis znalazłam gdzieś w sieci. Wygląda ono następująco.

Bierzesz 3 kartki papieru i piszesz.

Papier wydaje mi się w tym momencie o niebo lepszy od gadżetów elektronicznych, ponieważ zwalniasz troszkę tempo, przestajesz się spieszyć. Wszelkie smartfony, laptopy i netbooki domagają się od Ciebie szybkiej reakcji, natychmiastowej odpowiedzi, reagowania na bieżąco.

Dlatego pozwalam sobie na luksus bycia przez chwilę bez nich. Biorę 3 kartki papieru i zapisuję.

Czy mam dodać, że warto wtedy siedzieć w swoim wygodnym fotelu, przy filiżance czegoś co lubisz, wtedy gdy nikt Ci nie będzie przeszkadzał? Jedziemy dalej…

Wypisz swoje marzenia na kartce

Dlatego wypisz, aby spokojnie sobie je przeanalizować, pomyśleć, co się udało zrobić a co nie. Zapisuję marzenia dotyczące różnych spraw, nie tylko mojego odchudzania. Moje relacje z ludźmi, wygląd, wiedza, stan majątkowy, kariera, umiejętności, podróże i robienie trochę szalonych rzeczy na które miałabym ochotę a brakowało mi odwagi i możliwości, aby je zrealizować.

Potem biorę drugą kartkę i na niej zapisuję: dlaczego chciałabym ich spełnienia (krótko, w jednym czy dwóch zdaniach). Zapisuję szybko, bez dłuższego zastanawiania się. Jeśli przy którymś marzeniu zatrzymuję się na dłużej, zostawiam je i przechodzę do następnego.

Kiedy przypuszczalnie mogę je zrealizować.

Kolejny krok: zajmij się teraz tymi marzeniami, których realizację łatwo i szybko sobie uzasadniłeś. Pomyśl, w jakim czasie możesz je zrealizować – zapisz to: 1 rok, 2,5 roku, 7 miesięcy… Ważne jest tu optymistyczne nastawienie i trochę wiary w to, że jednak mógłbyś je zrealizować.

No właśnie: jak by to było gdybyś je zrealizował?

Wybierz cztery najważniejsze marzeniaodchudzanie-marzenie-realizuj

Trzecią kartkę podziel na 4 części. Spośród marzeń, których realizacja zajęłaby Ci do 1 roku czasu, wybierz cztery najważniejsze. Wpisz je w utworzone na kartce 4 pola.

Zastanów się, co mogłoby Ci przeszkadzać.

Zrzucić 8 kilogramów i zbudować świetną sylwetkę: słabość do ciastek, długie godziny pracy przy komputerze, jedzenie szybko byle czego.

Wypracować nawyk wstawania wcześniej 15 min, aby spokojnie wypić kawę na tarasie, zanim się zacznie całodzienny młyn: użalanie się nad sobą myśląc, że te 15 minut spania jeszcze mi się należy.

Zarabiać 7 tysięcy miesięcznie: z głodu nie umieram i jakoś żyję, po co sobie wypruwać flaki dodatkowymi zleceniami. Po prostu nie spłacę kredytu szybciej niż zapisane w umowie.

Nauczyć się hiszpańskiego w stopniu podstawowym: muszę wybrać – albo skupie się na zarabianiu albo na uczeniu się języka.

Pomyśl, co lub kto mógłby Ci pomóc.

Jacy ludzie, jakie informacje, jakie szkolenia?

Realistycznie wyobraź sobie żal, jakiego doświadczysz,  gdy tego nie zrealizujesz.

Następnie poczuj przyjemność, jaką będziesz mieć po realizacji marzenia.

Wyobraź sobie tę sytuację, jak będziesz wyglądać, co będą o Tobie mówić ludzie, gdy ubierzesz sukienkę o 2 czy 3 rozmiary mniejszą. Zobacz w myślach, jak lekko i bez zadyszki będziesz wbiegać na schody. Jak przyjemnie będzie, gdy zajedziesz autem na podjazd Twojego nowego domu z wymarzonym ogrodem i ciszą wokoło.

Zaangażuj w ten proces jak najwięcej zmysłów. Zobacz kolory, usłysz dźwięki, wyraziście poczuj przyjemność, tak jakby to się już stało. Zrób sobie sesję ‘śnienia na jawie’. Im bardziej Ci się to uda, tym więcej siły i motywacji uzyskasz od swojej wyobraźni.

 

Przyznam, że taka sesja nieźle mnie nakręciła. Czuję przypływ chęci, aby zacząć zmieniać rzeczy już teraz, od zaraz i przestać odwlekać na później.

Postanawiam też, że będę regularnie wykonywać takie ćwiczenia z wyobraźnią. Dają niezły pałer do realizacji zadań, których wykonanie w realu powinno potem przychodzić łatwiej i szybciej.