Co jest najlepsze na odchudzanie

drastyczne-diety-cudŻelazna zasada skuteczna i najlepsza na odchudzanie brzmi następująco:

  • jedz mniej,
  • spożywaj zdrowsze pokarmy (wyklucz tzw. śmieciowe jedzenie, wysoko przetworzone produkty),
  • więcej się ruszaj.

Jednym słowem zamiast radykalnych diet i wyczerpujących ćwiczeń, czyli wprowadzania nagłych zmian dla organizmu, korzystniej małymi krokami wprowadzać zmiany prowadzące do utrwalenia się nowych nawyków.

Jedz mniej ale zapomnij o dietach cud

Prawdopodobnie wypróbowałeś już przynajmniej jedną dietę na odchudzanie. Propozycji jest mnóstwo, moda też robi swoje i sezonowo pewne sposoby na odchudzanie są bardziej popularne niż inne.

Popularne są diety jednoskładnikowe, na przykład dieta kapuściana, czy ta oparta na grejpfrutach, głodówka, dieta Atkinsa, dieta Dukana czy dieta Zone. Żadna z nich jednak nie zapewnia długotrwałych efektów, bo jak długo możesz wytrzymać na rygorystycznej diecie, miesiąc, dwa miesiące, pięć miesięcy?

Pierwszy problem związany ze stosowaniem diet jednoskładnikowych lub głodówek jest taki: nie wytrwasz długo na diecie pomijającej całą grupę pokarmów. Jest to też nieracjonalne. Dieta taka nie pomaga nam utrwalić zdrowych nawyków. Natychmiast po zakończeniu diety szybko odzyskujesz stracone kilogramy. Efekt jojo niemal gwarantowany.

Zrzucisz wiele kilogramów w bardzo krótkim czasie.

Taka obietnica to kolejna problematyczna kwestia związana z dietami cud. Badania naukowe potwierdziły jednoznacznie, że osoby, które gwałtownie schudły w wyniku drastycznych diet, już w ciągu dwóch lat odzyskały co najmniej połowę utraconych kilogramów.

Jednocześnie osoby stosujące jedynie ograniczenie porcji jedzenia i ruch, jednorazowo redukując tylko około 10% masy ciała utrzymują wagę i są w stanie po kilku miesiącach łatwo schudnąć kolejne 10% masy.

Owe kluczowe „10% masy ciała” to waga, którą możesz stracić, zanim Twój organizm zacznie walczyć o jej odzyskanie. Potwierdzono ten fakt wieloma badaniami klinicznymi.

Niektóre osoby jednorazowo straciły więcej niż 10% masy ciała, ale jedynie nieliczne będą w stanie utrzymać osiągniętą wagę.

O co chodzi z tym 10% redukcji masy ciała?

Organizm dąży do osiągnięcia swojego punktu równowagi.

Organizm wyznacza naturalną granicę chudnięcia i jest to jego normalna tendencja do obrony przed głodem. Przy utracie wagi po przekroczeniu pewnej granicy ciało stawia opór dalszemu zmniejszaniu masy. Istnieje wewnętrzny mechanizm równowagi a jego działanie polega na utrzymywaniu stałej masy ciała, tak zwanego punktu równowagi.

Punkt równowagi to liczba, wokół której oscyluje wskazówka wagi. Czasem masz kilka kilogramów więcej, czasem masz kilka kilogramów mniej, ale zawsze jest to w granicach załóżmy: 60, 70 czy 80 kg – plus minus kilka kg. To taki mniej więcej Twój stały punkt na wadze.

Punkt równowagi przesuwa się, w miarę upływu lat. To normalne, że tylko nieliczni w wieku średnim utrzymują masę ciała taką, jaką mieli za czasów młodości. Spowolnienie metabolizmu wraz z wiekiem, czy ciąża u kobiet (i brak redukcji wagi w ciągu roku od porodu) powodują przesunięcie punktu równowagi w górę.

Większość osób może dość łatwo i jednorazowo zrzucić 7-9 kg, ponieważ taka różnica mieści się w granicach punktu równowagi. Ciekawe też, że już tak niewielka utrata masy ciała powoduje o wiele lepsze samopoczucie oraz obniżenie poziomu cholesterolu, wyrównanie nadciśnienia, często też obniżenie poziomu cukru we krwi.

Badania kliniczne potwierdziły, że osoby próbujące zrzucić zbyt wiele kilogramów w zbyt krótkim czasie odnosiły porażkę w perspektywie  długoterminowej. Trudno jest skutecznie odchudzić się przekraczając swój punkt równowagi masy ciała. Poza tym były to osoby, które nie zmieniły swoich nawyków w trzech sferach:

  • zmniejszenia porcji jedzenia,
  • wybierania zdrowszego jedzenia a zrezygnowania z produktów bardzo przetworzonych,
  • regularnego ruchu.

Zatem dieta to tylko jedna trzecia sukcesu. Najlepsze i efektywne odchudzanie uzyskujemy zmieniając styl życia w trzech wymienionych przeze mnie sferach i redukując masę ciała o około 10% jednorazowo, w granicach swojego punktu równowagi. To przepis na to, co jest najlepsze na odchudzanie.